kiralik_gulet_antalya_kas_rotasi_turkey

Kiralık Gulet Antalya Kaş

Kiralık gulet Antalya ile başlayan kaş rotasındaki en önemli özelikler antik medeniyetlerin yoğunluğudur ancak hemen Antalya’ya yakın olan köprülü kanyonda rafting yapabilme imkanı da var. İlk durakta Phaselis kiralık gulet Antalya ile başlayan hemen yakınındaki Olympos antik şehirleri olduğu gibi Demre de Andriake ve üç ağızlardaki Simena bu rotanın üstünde bulunan antik şehirlerdir ki hepsi Likya devrinden kalmadır ve en erken tarih yapıt 2300 yıllıktır. Likya’nın yanı sıra Roma ve Bizans dönemlerine ait yapılar da bulunmaktadır. ayrıca adrenalin tutkunları için Kaş’ta yamaç paraşütü yapabilme şansıda bulunmaktadır.

1. Gün (Kiralık Gulet Antalya Kaş)

Havaalanı ve marina arasında mesafe ortalama 40 dakikadır. Hava alanı ve marinada park etmiş kiralık guletler arası transfer araçlarımızla yada kendi imkanlarınızla gulete katılım akşam 16 00 ya kadar olmalı kamaraların paylaşımı ve yerleşme sonrası tanışma kokteyli sırasında kaptanınız guletin ve sizin güvenliğiniz için bilmeniz gerekenler konusunda yardımcı olur ki bunlar sizin olduğu kadar diğer misafirlerin tatillerinin selameti ve kıymetli zamanları boşa harcamama konusunda çokta önemlidir. ilk gece marinadayız akşam yemeği sonrası Antalya’yı görmek isterseniz kaptanınız size yardımcı olacaktır seyir sabah erken başlıyor.

(Kiralık Gulet Antalya Kaş)

Kahvaltı ve yüzme molası için Sıçan adasındayız adını görüntüsünden alan bu adanın yarısı depremlerle sulara gömülmüş üstünde erken Bizans’a ait surlar bulunuyor. Rotamız Olympos belki de Akdeniz’in en sulak vadisidir. Her köşesinden tatlı su pınarlarının kaynadığı ve üç medeniyetin izlerini taşıyan bu güzel şehir hala üstündeki harabeleri ile fikir veriyor. Korsan Zeniketes’in bu güzel şehri denizden girişte iki lahitle karşılar sizi bir kaptana ait olduğu bilinen lahit kitabesinde yelkensiz ve direksiz bir geminin altında şöyle yazıyor.

Girdi limana demirledi gemi bir daha çıkmamak üzere
Artık ne rüzgardan ne gün ışığından umut var
Işık taşıyan şafağı terk ettikten sonra kaptan Eudemos
Gömüldü oraya gün misali kısa ömürlü kırılan bir dalganın üstündeki köpük gibi

2. Gün (Kiralık Gulet Antalya Kaş)

Gulet kiralama ve gün doğmadan kalkıyoruz bu güzel koydan yolumuz biraz uzunca ortalama 3.5 saatlik bir seyirle kahvaltı için çay ağzındayız Demre muhteşem kumsalları antik harabeleri ve Noel baba diye bildiğimiz St. Nikola kilisesi ile ve yine üç medeniyetin izlerini taşıyan tarihiyle meraklısına gerçek bir göz ziyafeti ancak seyir sonunda kahvaltı evveli bu berrak koyda yüzmek sürpriz olacak size Demre çayının soğukluğu ve denizin sıcaklığı karışmıyor.

Kahvaltı sonrası karaya çıkın ister harabeleri keşfedin yada Myra’nın muhteşem amfi tiyatrosunu yada ince kumlu kumsala çıkın.. kaptanınız yardımcı olacaktır eğer sahile çıkarsanız sonundaki vaha görünümlü derenin kenarına gidin ve suya girin kar suyu soğukluğundaki bu sodalı dere çok ilginç ayrıca geçmeyen yaralara ve cilde iyi geldiğini bildiğimiz kaynak ta çok uzak değil. akşama Gökkaya’dayız. Sakin koy adası ve harabeleri ile, çok keyifli ve güvenli.

3. Gün (Kiralık Gulet Antalya Kaş)

Kahvaltıya Gökkaya’dayız. Denizin ve koyların kıvrımlar la birbirini okşadığı koy. Çam ve kekik kokularıyla baş döndürücü. Kale köyünün denizci kızları kış boyunca yaptıkları el emeği şal parero yada eşarpları satarak okul harçlıklarını çıkarıyorlar ufak sandalları ile bu becerikli kızlar her dilden de satış yapacak kadar konuşabiliyor.

Kahvaltı sonrası rotamız: Batık şehir Simena bu 2700 yıllık şehir ve üstünde bulunduğu ada depremler sonunda sulara birkaç metre daha batmış su altındaki harabeleri görmek için durgun saatler de orda olmak gerek. Öğle yemeğinden önce kale ye uğruyoruz açık müze olması ve yüksekliği nedeni ile üç ağızları görüntüleyebileceğiniz en güzel yer isterseniz öğlen yemeği için sahildeki lokantalarla anlaşın taze balık ve ahtapot u kekikli zeytinyağında mangalda pişiriyorlar. Harika!. Öğlen sonu rotamız kuşluk yada ada boğazı. Yüzme molası sırasında aperatifler akşam çayı ve siestası sonrası doldurun yelkenlerinizi frişka rüzgarla geçerken körfezi boydan boya Üçağızların yakınındaki müsait koylarda geceleyin.

4. Gün (Kiralık Gulet Antalya Kaş)

Kahvaltıyı bulunduğunuz koyda hazırlasın aşçınız çeşitlerce ama siz sabahın durgunluğunu atın bir üstünüzden. Deniz billur berrak, su sıcaklığı mükemmel… Kıpırtısız denizde buralarda olmanın ayrıcalığını yaşayın. Kahvaltı bitiminde rotamız ı kaşa çevirir kaptanımız dar boğaz ulu burun derken filmlere konu olmuş kastellorizon Meisti Adasını geçince Kaş gözükür. Öğlen zamanı Bayındır Koyundayız. Yüzmek ve su sporları için müsait bu koy, gulet ile kalmak içinde çok müsait. ama gecelemeye hem su ve elektrik hem de kumanya takviyesi için kaş limanındayız.

Aksam üzeri kartal gibi limana iniş yapan yamaç paraşütçüleri adrenalin sevenler için müthiş macera ama gün batımına gemicilerden bir şişe şarap ve iki kadeh isteyin hemen mendirek üstüne, gün batımını buradan seyredin doyumsuzdur. Akşam yemeğine dışarıda almak isterseniz hemen liman üstündeki her zaman gülümseyen ve yemekleri cömertliği ve misafirperverliği ile Smiles Restoran ı tavsiye ediyoruz. Aradığınız her türlü lezzeti uygun fiyatlarla bulacaksınız ve canlı müzik yapan bir dolu yer var tercih ettiğiniz müziği dinleyebileceğiniz

5. Gün (Kiralık Gulet Antalya Kaş)

Kahvaltı kaş limanında, hemen sonrası demir alıyoruz rotamız üç ağızlar. İç denizdeki üç ağız köyünde demirliyoruz hemen karşıda Likya lahitleri duruyor isterseniz köyü ve lahitleri görün öğlen yemeğine buradayız ama sonrası vira demir yakın koylardan birinde yüzmek ve siesta için gidiyoruz.

Akşam yemeği için gideceğimiz koy: Karaloz koyu. Eşsiz güzellikten pay almak için gecikmemek lazım zira yatıya kalmak isteyen kiralık guletler ve motoryatlardan önce gidip yer seçmeliyiz gece için. Bir at başı gibi kayalıklardaki geçitten içeri giren bu koy, mavinin tüm renklerine sahip berrak ve sakin deniz insana rüya hissi veriyor. Geceniz aşçınızın mahareti ile neler yapabildiğini gösterdiği şölene dönüşsün yıldızlar, saman yolu geçidi öyle net ve yakın ki, bu sessizliği müzikle süsleyin ve bu hareketli günü dost meclisinde huzur ve güzellikten sarhoş olarak demlenin.

6. Gün (Kiralık Gulet Antalya Kaş)

Erken kalmak için zorlanmayacaksınız bu cam ve kekik kokulu koyda, metrelerce derinlikten çakılları sayabildiğiniz, mavinin her tonunu görebildiğiniz sabahı yüzerek yaşayın. Kahvaltı sonunda vira demir! Zira yolumuz uzun Finike körfezini geçerken sırtı denilen olta düzeni ile balık tutmayı deneyin şansınız varsa ve zamanında iseniz orkinos yavrusu yakalamanız mümkün rotamız 3.5 saat eğer hava sakinse sulu adanın kumsalına demirleyin ya da kara pınara çıkın sahile kumsalda ya da ince çakılda oynayın. Öğlen yemeğine buradasınız.

Öğlen sonrası çıkan rüzgarla doldurun yelkenlerinizi ve yelkenle Sazak koyuna gelin. Sahilde camları küçük kumsalı ve kayalıkları ve sakın denizi ile tam bir görsel şölen. Gecelemek için önceleri Olympos şehrinin limanı olan Porto Ceneviz’deyiz. Sahilde ince çakıllı kumsal harika sonunda bir balıkçı barakası var ve taze balık yada yatınızda kalın aşçınız mangal yaksın ve hazırladığı mangal kenarı çilingir sofrasına rakınızı kapıp yanaşın.

7. Gün (Kiralık Gulet Antalya Kaş)

Kahvaltı sonrası koylar yakın ve çeşitli hemen çıralı koyunun yanındaki maden koyuna geliyoruz. Burası deniz kaplumbağaların, yumurta bıraktıkları sahillerdir. Vahaya benzemiş yemyeşil dere yürüyüş yapmak isterseniz kaptanınız yatın botuyla sizi sahile çıkarsın. Yaklaşık 30 -35 dakikalık bir yürüyüşten sonra Chimera yani çıralıdasınız Bellerofonte ağzından ateş saçan canavar Chimera sanki hala can çekişiyor dağın belirli yerlerinden çıkan doğal gaz bir kibrit ateşi ile tutuşuyor.

Denize en yakın ve en yüksek dağ olan Olympos, bütün haşmeti ile arkanızda ve mitolojiyi doğrular gibi. Evet biraz acele etmek gerek ,gecelemeye Phaselis’teyiz. Akdeniz’de nadir güzellikteki antik limanlardan biri olan Likya kentlerinin küçük ama zengin şehri, harabeleri ile geçmişteki ihtişamı anlatıyor. üç devrin izlerini taşıyan bu kent sanki korsanlar ve tabiat ana tarafından cezalandırılmış, buna rağmen kumsalı, cam ağaçları, harabeleri Yarısı denize gömülmüş Akropolis’i ile Akdeniz’in en güzel antik şehri olduğu kadar güvenli ve korunaklıydı.

8. Gün (Kiralık Gulet Antalya Kaş)

Sabah kahvaltısını bu eşsiz antik limanda alın ama Antalya limanına yolumuz uzun siz yol için hazırlıklarınızı yaparken, kaptanınız , vira bismillah! demir kaldırıp yola koyulmuştur. Sonsuza dek veda etmeyin bu büyülü mavi yolculuğa, daha çok kez çeker kendine sizi. her günü ve sabahını ayrı güzelliklerle uyanmak başka seyahatlere mahsus değildir pek. denizcilerin zarflarını onlara olan vefanızla tamamlayın ve öyle gönülden verin ki bu yalnız denizciler, emeklerinin karşılığında boşa vakit kaybetmemiş olsunlar zira onların çalışma mevsimleri yılda altı ay. kalan zamanda yine yalnız yine umut dolu olacaklar zira denizci olmak ruh işidir. Artık limana giriyoruz servis araçlarımız bekler. Denizciler valizlerinizi aracınıza yerleştirsinler. Tekrar buluşmak üzere…

Kiralık Gulet Antalya Kaş