Kiralık Gulet Rotaları

Kiralık Gulet Rotalar

Çeşitli guruplar için ve tekrar tekrar mavi yolculuğu çıkmayı tercih edenler için 7 ayrı rota belirledik bu rotalar proğram dahilinde tur yapmak isteyenler içindir ancak kendi rotalarını ve proğramlarını isteyenlere istedikleri doğrultuda başlangıç yerleri ve çıkışlarında yardımcı oluyoruz bu başlangıç ve cıkış yerleri yolcularımızın isteklerine bağlı olabilir. Rotalarımız tecrübeli kaptanlar tarafından hazırlanmış ve gurupların istekleri doğrultusunda değişik alternatifler olarak sunulmuştur. Kültür turu kabul ettiğimiz antik şehirler turu veya sakin koylarda yüzme, snorkel, su sporları ve doğada yürüyüşler için olanı bazende yelken öğrenmek için uzun geçişleri terçih eden guruplara ve yunan adalarını merak edenlere ayrı ayrı rotalar belirledik seçtiğiniz her bir rotanın değer rotalardan farklı olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Kiralık Gulet Rotaları

Turquaz ve zümrüt tonları arasındaki tüm renkleri alın, güneşli ve kristal berraklığındaki suların icine bolca karıştırın, Biraz hafif meltem esintisi, bir tutam çam gölgeli kıyıların huzuru, bir miktar yalnız koylarin sakinliği, bir miktar denize dimdik inen sarp kıyılardan sonra, birazda cömertçe yemyeşil adalardan serpistirip, uzerine bolca zeytin, incir agaci ve limon bahçeleri ekleyin. Sonra parlak mavi gökyüzü ile kızarmıs nefis bir gün batımını, büyüleyici bir yıldızlı gece ile karıştırın, sevdiklerinizle birlikte comertce servis yapın, afiyet olsun…!

Okuduklarınız sizede hos geliyormu ? cevabınız evet ise, o zaman bin yıllık mavi yolculuk deneyimleri sonunda bugunku haline gelmis, ahşap bir yelkenli yat veya gulet adı verilen teknelerimizle mavi yolculuk tatiline ne dersiniz ? Bu yolculuk sürprizlerle doludur ve Doğa, masmavi deniz, klasik sanatlar ve mitolojik tanımları ile bin yıllık antik kültürler kalbinizde yeni maceralara yelken açacaktır. Harika renkleri ve nefis kokuları henüz saymiyorum… Bu çok özel bir tatil ve günlük rutin yasamdan uzakta, daha canlandırıcı ve daha önce geçirmiş olduğunuz diğer tatillere hiç benzemeyen, gerçekten rahatlatıcı daha keyifli bir mavi yol, rüya ve hayat dolu. Güneşli, turquaz rengi su, gözlerinizin görebileceği kadar sınırsız mavi özgürlük. çevrenizdeki dost insanlarla veya sevdiklerinizle paylasabileceginiz, sadece huzur ve neşe hissedeceginiz bir hatıra. Bu arada, leziz Akdeniz yemekleri sizlerin damak zevki için hazırlanacaktır, Türk mutfağı dünyanın en iyilerinden biri olduğu için, lezzetli ve egzotik yemeklerin keyfine varacaksınız. Akşamları, mükemmel bir Kapadokya şarabı veya aslan sütü dedigimiz buzlu bir rakı ve unutulmaz guzellikteki doğada sevdiklerinize zaman ayırın ne kadar romantik ve fantezilerinizin ne kadar gelişmis olduğunu gosterin. Eğer Kız arkadaşiniza evlenme teklif etmek istiyorsanız, Evet cevabını kesinlikle alabileceğiniz en ideal yer teknenin pruvasındaki Bastonun uzerinde Akşam yemeğinden sonra içkinizi yudumlarken, Ruzgarı dinleyin ve tüm içtenliginizle, sevgilinizin gözlerinin içine bakarak sorun, pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz…

Kiralık Gulet Rotaları

Biz denizciler yıllardır bu sularda çalıştığımız için yemek tarifleri konusunda biraz kendimizi geliştirebildik diye düşünüyoruz mavi yolculuk denilen teknede tatil yapan misafirlerimizle beraber bu tarifimizi yüzlerce kez tekrarladık sanırım mavi yolculuk için haftalık kiralık guletler ile her bütceye uygun misafirlerimiz olmuştur. yatlarda bir hafta boyunca misafir olarak ağırlamış olduğumuz misafirlerimiz ile bir aile olduğumuzu son derece candan davranarak tekne turu esnasında kendilerinin bizim ortamımıza yabancı olduklarını hissettirmeden bir haftanın nasil bittiğini anlamazlar bile, hatta teknede olduklarını unutabilirler tur dönüşü son gün herkes hüzünlenir artık yol bitmiş ya nasip gelecek yıla ayni boyle bir mavi yolculuk türlüsü yapıp yemek mumkun olurmu ??? derken haftalar geçer ve her hafta değişen misafirler ve malesef sezonun sonuna gelinir.

Biz denizciler genelde yeni yıllara hep umutla bakarız, karamsar olmayı sevmeyiz inanırizki her yeni yıl, geçen yılı aratmayacaktır bunun farkına varmamız bile bizi umutlu kılar, yeni sezona aynı tempoda hazırlanıriz, umutlarımız boşa çıkmasin diye dua ederiz, bunun nedeni ise teknede tatil yapmayan binlerce insan var yat sayısı ne kadar artarsa artsın mutlaka bunu ilk kez yasayan yeni yüzler oluyor, ilk defa denize çıkmak isteyen misafirlerimizin sayısı hızla artıyor ve bu durum yapılan yatlar ile mavi yolculuğu secen yeni tatilcilerin orantısını dengeliyor. örneğin yerli turist sayısını beş yıl öncesiyle kıyaslarsak yüzde yüz artış görebiliriz, Bundan dolayıdır ki yat sahiplerimiz her yıla yeni umutlarla basliyor.
Sadece burada belirtme gereği duydugumuz, Bazı yat sahipleri yılarca bu işten ekmek yedikleri halde kendilerini geliştirememiş yatları atıl vaziyetde duruyor ve hala direnmeye çalışıyorlar artık bunlara bir son vermenin zamanı geldi ve geçiyor, Yatlar fakir insanı sevmez yatların teknik donanım malzemeleri gerçekten çok pahalıdır, ucuz muşteri taşıyıp ithal malı pahalı donanımları yatlarına koyamadıkları için durumlari içler acısıdır biz denizciler olarak kendilerine tavsiyemiz, buldukları en uygun fiyata yatlarına bakabilecek kişilere devredip onlari atıl vaziyetlerinden kurtarıp yeniledikten sonra tekrar ilk günki gibi diri halde yeni sezonlarına devam etmeleri endoğrusu olur,
bazen sahil kordonunda gezerken bakımsız kiralık guletler arkasından geçiyoruz ve çok bariz anlaşılır şekilde bakıma ihtiyacı olduğu gözle görülmektedir. artık hangi çağdayız bunların ortadan kalkması lazım nasıl bu kadar ağır kokan bakımsız yatlara yolcu bindirip mavi yolculuk yaptıklarını söyleyenler ve bu işten nasil para kazandıklarını bilemiyoruz…!

Kiralık Gulet Rotaları

Eski bir kaptan yıllardır denizde çalışmış ve kendini mükemmel denizci olarak gören biri bize başından geçen olayı anlatırken, bundan 6 yıl önce fethiye limanından bir türk müşteri aldım ve göcek ölüdeniz fethiye olarak bir hafta yatımı mavi yolculuk için kiraladılar, ben mal sahibi olarak kaptanlık yapıyordum diyordu, ilk gün öğle yemeğinde misafirlerle oturuyorlarmış ve ekmek sepetinden çıkan mutfak böceğini görmüşler bizler o böceklere kakalak deriz, Misafirler yemek yemeyip masadan kalkmışlar ve biz bu tura devam edemeyecegiz demişler lütfen bizi yata bindiğimiz yere geri götürün demişler, bir mutfak böceği yüzünden bir haftalik turu iptal etmişler diyor ve birde utanmadan paralarını geri istiyorlar diye sitem ediyordu, iste bu mantık değişmedikce ve bu gibi yat sahipleri mavi yolculuk yapmaya devam ettikce halimizi siz düşünün. yat kiralamak isteyenlere tavsiyemiz bu işi bilen ve güven duyduklari bir Firmadan mavi yolculuk için yat kiralamaları ve çok ucuz fiatlarda olan yatlardan kaçınmalılar.

Bir müşterinin yaşamış olduğu mavi yolculuk deneyimi

2010 yılı 18 temmuzda yanlışlıkla bir mavi tur müşterisi bize e mail atmış, Yatı kiraya veren acentasına şikayetlerini dile getiriyordu, sayin ilgili, umarım keyfiniz yerinde, işleriniz yolundadır diye başlıyor.
Geçen hafta bildiğiniz gibi gulet kiralama ile turumuzdan döndük. Yurtdışında olduğum için turla ilgili görüşlerimi sizinle bugün paylaşabiliyorum. Öncelikle kaptanımız…… Bey ve yardımcısı……. Bey son derece iyi, efendi ve işini bilen insanlardı. Hatta arkadaşlarla bu kaptanın böyle bir teknede kaptanlık yapıyor olması çok yazık dedik çünkü maalesef tekneden hiç memnun kalmadık. Son derece eski bir tekneydi. Biliyorsunuz biri çocuk olmak üzere 5 kişi kaldık ama yer sorunu hiç yaşamadık. Yaşadığımız sorun teknenin bakımsızlığından kaynaklanan sorunlardı. Örneğin buzdolabı doğru dürüst çalışmıyordu. Getirdiğimiz sebzeler bozuldu. Doğru düzgün soğuk bir su içemedik. Denizden her çıkışta duşu dakikalarca sallıyorduk ki su gelsin duş yapabilelim diye. Biliyorsunuz bu turu eşime supriz düzenledim ama eşim ve akadaşlarım daha önce bir kaç kere mavi yolculuk deneyimi yaşamışlar teknenin bu halini görünce şaşırdılar. hep soğuk suyla duş aldık çünkü jenaratör doğru dürüst çalıştırılmadı. Bu arada Kelebekle Vadisi’ne gittiğimiz gün mazotun içine su katıldığı için denizde kaldık. Biz tekneyi kiralarken mazot parası ödeniyor, o halde benim aklıma niye kaptan düzgün bir yerden mazot almıyor. Bu durum tolere edilecek bir durum değil çünkü o gün fırtına vardı ve açık denizin ortasında da kalabilirdik. Nitekim……..

Kaptan motorda tekrar sorun olursa eşime ve arkadaşlarıma yelken konusunda kendisine yardımcı olabilirler mi diye sordu. Tüm bunları göz önünde tuttuğumuzda açıkçası ben hayal kırıklığına uğradım. Bu teknenin lüks değil standartin bile altı bir grupta olması gerekir ve ödenen bedelin çok altında bir tekne idi diye sitem ediyordu…

Bizimle alakasi olmayan bir tekne ile mavi tura çıkmışlar, Gerçekten yazık bu insanlar yılın 12 ay çalışıp yatlarda bir hafta tatil yapma hevesiyle gelip eşine ve arkadaşlarına süpriz yapayım derken utanç verici durumlarla karşılaştıklarında mahcup olmuş yani tek kelimeyle parasıyla rezil olmuşlardır, gerçekten çok yazık…!

Bizler yukarıdaki şikayetin çok sayılarda oldugunu biliyoruz ve size tavsiyemiz kim olduğunu bilmediginiz detaylı resimlerini görmediğiniz ve geçerli bir kontrat yapamadığınız kişilerden kiralık gulet ile tatilinizi kendinize zehir etmeyin diyor, iyi ve huzurlu bir haftalık yat tatili geçirmenizi diliyoruz.