Kiralık Gulet Rotaları

ROTALAR

Çeşitli guruplar için ve tekrar tekrar mavi yolculuğu çıkmayı tercih edenler için 7 ayrı  rota belirledik bu rotalar proğram dahilinde tur yapmak isteyenler içindir ancak kendi rotalarını ve proğramlarını  isteyenlere istedikleri doğrultuda başlangıç yerleri ve çıkışlarında yardımcı oluyoruz bu başlangıç ve cıkış yerleri yolcularımızın isteklerine bağlı olabilir. Rotalarımız tecrübeli kaptanlar tarafından hazırlanmış ve gurupların istekleri doğrultusunda  değişik alternatifler olarak sunulmuştur. Kültür turu kabul ettiğimiz antik şehirler turu veya sakin koylarda yüzme, snorkel, su sporları ve doğada yürüyüşler için olanı bazende yelken öğrenmek için uzun geçişleri terçih eden guruplara ve yunan adalarını merak edenlere ayrı ayrı rotalar belirledik seçtiğiniz her bir rotanın değer rotalardan farklı olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Kiralık Gulet Rotaları

Turquaz  ve zümrüt tonları arasındaki tüm renkleri alın,  güneşli ve kristal berraklığındaki  suların icine  bolca karıştırın, Biraz  hafif meltem esintisi,  bir tutam çam gölgeli kıyıların huzuru, bir miktar  yalnız koylarin sakinliği,  bir miktar denize dimdik inen sarp kıyılardan sonra, birazda cömertçe yemyeşil  adalardan serpistirip,  uzerine bolca zeytin, incir agaci ve limon bahçeleri  ekleyin. Sonra  parlak mavi gökyüzü ile kızarmıs nefis bir gün batımını,  büyüleyici bir  yıldızlı gece ile  karıştırın, sevdiklerinizle birlikte comertce servis yapın,  afiyet olsun…!

Okuduklarınız sizede  hos geliyormu ?  cevabınız  evet ise,  o zaman bin yıllık  mavi yolculuk  deneyimleri sonunda  bugunku haline gelmis, ahşap bir yelkenli yat  veya gulet adı verilen  teknelerimizle mavi yolculuk tatiline ne dersiniz ?  Bu yolculuk sürprizlerle doludur ve Doğa,  masmavi deniz, klasik sanatlar ve mitolojik tanımları ile bin yıllık antik kültürler kalbinizde  yeni maceralara yelken açacaktır. Harika renkleri ve nefis kokuları henüz saymiyorum…  Bu çok özel  bir tatil ve  günlük rutin yasamdan uzakta , daha canlandırıcı ve daha önce geçirmiş olduğunuz diğer tatillere hiç benzemeyen,  gerçekten rahatlatıcı daha  keyifli  bir mavi yol, rüya ve hayat dolu. Güneşli,  turquaz rengi  su,  gözlerinizin görebileceği  kadar sınırsız mavi özgürlük.  çevrenizdeki dost insanlarla veya sevdiklerinizle paylasabileceginiz , sadece huzur ve neşe hissedeceginiz bir hatıra.   Bu arada, leziz Akdeniz yemekleri  sizlerin damak zevki için hazırlanacaktır, Türk mutfağı  dünyanın en iyilerinden biri olduğu için,  lezzetli  ve egzotik  yemeklerin  keyfine varacaksınız.  Akşamları , mükemmel  bir Kapadokya  şarabı veya aslan sütü dedigimiz buzlu bir rakı ve unutulmaz  guzellikteki doğada  sevdiklerinize zaman ayırın ne kadar romantik ve fantezilerinizin ne kadar gelişmis olduğunu gosterin. Eğer Kız arkadaşiniza evlenme teklif etmek istiyorsanız,  Evet cevabını kesinlikle alabileceğiniz en ideal yer teknenin pruvasındaki Bastonun uzerinde Akşam yemeğinden sonra içkinizi yudumlarken, Ruzgarı dinleyin ve tüm içtenliginizle , sevgilinizin gözlerinin  içine bakarak sorun, pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz…

Kiralık Gulet Rotaları

Biz denizciler yıllardır bu sularda çalıştığımız için yemek tarifleri konusunda biraz kendimizi geliştirebildik  diye düşünüyoruz mavi yolculuk denilen teknede tatil yapan misafirlerimizle beraber bu tarifimizi yüzlerce kez tekrarladık sanırım mavi yolculuk için haftalık kiralık gulet ile her bütceye uygun misafirlerimiz olmuştur. yatlarda bir hafta boyunca misafir olarak ağırlamış olduğumuz misafirlerimiz ile bir aile olduğumuzu son derece candan davranarak tekne turu esnasında kendilerinin  bizim ortamımıza yabancı olduklarını hissettirmeden bir haftanın nasil bittiğini anlamazlar bile, hatta teknede olduklarını unutabilirler  tur dönüşü son gün herkes hüzünlenir artık yol  bitmiş ya nasip gelecek yıla ayni  boyle bir mavi yolculuk türlüsü yapıp yemek mumkun olurmu ??? derken haftalar geçer ve her hafta değişen misafirler ve malesef  sezonun sonuna gelinir.

Biz denizciler genelde yeni yıllara hep umutla bakarız, karamsar olmayı sevmeyiz  inanırizki her yeni yıl,  geçen yılı aratmayacaktır  bunun farkına varmamız bile bizi umutlu kılar ,  yeni sezona aynı tempoda hazırlanıriz, umutlarımız boşa çıkmasin diye dua ederiz,  bunun nedeni ise teknede tatil yapmayan binlerce insan var yat sayısı ne kadar artarsa artsın mutlaka bunu ilk kez yasayan  yeni yüzler oluyor, ilk defa denize çıkmak isteyen misafirlerimizin sayısı hızla artıyor ve bu durum yapılan yatlar ile mavi yolculuğu secen yeni  tatilcilerin orantısını dengeliyor. örneğin yerli turist sayısını beş yıl öncesiyle kıyaslarsak yüzde yüz artış görebiliriz, Bundan dolayıdır ki yat sahiplerimiz her yıla yeni  umutlarla basliyor.
Sadece burada belirtme gereği duydugumuz , Bazı yat sahipleri yılarca bu işten ekmek yedikleri halde  kendilerini geliştirememiş yatları atıl vaziyetde duruyor ve hala direnmeye çalışıyorlar artık bunlara bir son vermenin zamanı geldi ve geçiyor,  Yatlar fakir insanı sevmez yatların teknik donanım malzemeleri gerçekten çok pahalıdır,  ucuz muşteri taşıyıp ithal malı  pahalı donanımları yatlarına koyamadıkları için durumlari içler acısıdır  biz denizciler olarak kendilerine tavsiyemiz, buldukları en uygun fiyata yatlarına bakabilecek kişilere devredip onlari atıl vaziyetlerinden  kurtarıp yeniledikten sonra tekrar ilk günki gibi diri halde yeni sezonlarına devam etmeleri endoğrusu olur, Kiralık Gulet Rotaları
bazen sahil kordonunda gezerken bakımsız guletlerin arkasından geçiyoruz ve çok ağır bir koku sahilde bile bizleri rahatsız ediyor. artık hangi çağdayız bunların ortadan kalkması lazım nasıl bu kadar ağır kokan bakımsız yatlara yolcu bindirip mavi yolculuk yaptıklarını söyleyenler ve bu işten nasil  para kazandıklarını bilemiyoruz…!

Kiralık Gulet Rotaları

Eski bir  kaptan  yıllardır denizde çalışmış ve kendini mükemmel denizci olarak gören biri bize başından geçen olayı anlatırken ,  bundan 6 yıl önce fethiye limanından bir türk müşteri aldım ve göcek ölüdeniz fethiye olarak bir hafta yatımı mavi yolculuk için kiraladılar,  ben mal sahibi olarak kaptanlık  yapıyordum diyordu,   ilk gün öğle yemeğinde misafirlerle oturuyorlarmış ve ekmek sepetinden çıkan mutfak böceğini görmüşler bizler o böceklere kakalak deriz , Misafirler yemek yemeyip masadan kalkmışlar ve biz bu tura devam edemeyecegiz  demişler lütfen bizi yata bindiğimiz yere geri götürün demişler,  bir mutfak böceği yüzünden bir haftalik turu iptal etmişler diyor ve birde  utanmadan paralarını geri istiyorlar diye sitem ediyordu , iste bu mantık değişmedikce ve bu gibi yat sahipleri mavi yolculuk yapmaya devam ettikce halimizi siz düşünün . yat kiralamak isteyenlere tavsiyemiz bu işi bilen ve güven duyduklari bir Firmadan  mavi yolculuk için yat kiralamaları ve çok ucuz  fiatlarda olan yatlardan kaçınmalılar.

Bir müşterinin yaşamış olduğu mavi yolculuk deneyimi

2010 yılı  18 temmuzda yanlışlıkla bir mavi tur müşterisi  bize e mail atmış,  Yatı kiraya veren acentasına şikayetlerini dile getiriyordu,
sayin ilgili,  umarım keyfiniz yerinde, işleriniz yolundadır diye başlıyor.
Geçen hafta bildiğiniz gibi Gulet turumuzdan döndük. Yurtdışında olduğum için turla ilgili görüşlerimi sizinle bugün paylaşabiliyorum. Öncelikle kaptanımız …… Bey ve yardımcısı …….  Bey son derece iyi, efendi ve işini bilen insanlardı. Hatta arkadaşlarla bu kaptanın böyle bir teknede kaptanlık yapıyor olması çok yazık dedik çünkü maalesef tekneden hiç memnun kalmadık. Son derece eski bir tekneydi. Biliyorsunuz biri çocuk olmak üzere 5 kişi kaldık ama yer sorunu hiç yaşamadık. Yaşadığımız sorun teknenin bakımsızlığından kaynaklanan sorunlardı. Örneğin buzdolabı doğru dürüst çalışmıyordu. Getirdiğimiz sebzeler bozuldu. Doğru düzgün soğuk bir su içemedik. Denizden her çıkışta duşu dakikalarca sallıyorduk ki su gelsin duş yapabilelim diye. Biliyorsunuz  bu turu eşime supriz düzenledim ama eşim ve akadaşlarım daha önce bir kaç kere mavi yolculuk deneyimi yaşamışlar teknenin bu halini görünce şaşırdılar. hep soğuk suyla duş aldık çünkü jenaratör doğru dürüst çalıştırılmadı. Bu arada Kelebekle Vadisi’ne gittiğimiz gün mazotun içine su katıldığı için denizde kaldık. Biz tekneyi kiralarken mazot parası ödeniyor, o halde benim aklıma niye kaptan düzgün bir yerden mazot almıyor. Bu durum tolere edilecek bir durum değil çünkü o gün fırtına vardı ve açık denizin ortasında da kalabilirdik. Nitekim …….. Kaptan  motorda tekrar sorun olursa eşime ve arkadaşlarıma yelken konusunda kendisine yardımcı olabilirler mi diye sordu. Tüm bunları göz önünde tuttuğumuzda açıkçası ben  hayal kırıklığına uğradım. Bu teknenin lüks değil standartin bile altı  bir grupta olması gerekir ve ödenen bedelin çok altında bir tekne idi diye sitem ediyordu…

Bizimle alakasi olmayan bir tekne ile  mavi tura çıkmışlar,  Gerçekten yazık bu insanlar yılın 12 ay çalışıp yatlarda bir hafta tatil yapma hevesiyle gelip eşine ve arkadaşlarına süpriz yapayım derken utanç verici durumlarla  karşılaştıklarında  mahcup olmuş yani tek kelimeyle  parasıyla rezil olmuşlardır, gerçekten çok yazık…!

Bizler yukarıdaki şikayetin Çok sayılarda oldugunu biliyoruz ve size tavsiyemiz kim olduğunu bilmediginiz  detaylı resimlerini görmediğiniz ve geçerli bir kontrat yapamadığınız kişilerden tekne kiralayarak tatilinizi kendinize zehir etmeyin diyor, iyi ve huzurlu mavi yolculuk geçirmenizi diliyoruz.