kiralik_gulet_rotalari_turkey

Kiralık Gulet Rotalar

Kiralık Gulet Rotaları

Kiralık Gulet RotaÇeşitli guruplar için ve tekrar tekrar mavi yolculuğu çıkmayı tercih edenler için 7 ayrı rota belirledik bu rotalar program dahilinde tur yapmak isteyenler içindir ancak kendi rotalarını ve programlarını isteyenlere istedikleri doğrultuda başlangıç yerleri ve çıkışlarında yardımcı oluyoruz bu başlangıç ve çıkış yerleri yolcularımızın isteklerine bağlı olabilir. Rotalarımız tecrübeli kaptanlar tarafından hazırlanmış ve gurupların istekleri doğrultusunda değişik alternatifler olarak sunulmuştur. Kültür turu kabul ettiğimiz antik şehirler turu veya sakin koylarda yüzme, şnorkel, su sporları ve doğada yürüyüşler için olanı bazen de yelken öğrenmek için uzun geçişleri tercih eden gruplara ve yunan adalarını merak edenlere ayrı ayrı gulet rotaları belirledik seçtiğimiz her bir rotanın diğer rotalardan farklı olduğunu sizler de göreceksiniz.

Renkler

Turkuaz ve zümrüt tonları arasındaki tüm renkleri alın, güneşli ve kristal berraklığındaki suların içine bolca karıştırın, Biraz hafif meltem esintisi, bir tutam çam gölgeli kıyıların huzuru, bir miktar yalnız koyların sakinliği, bir miktar denize dimdik inen sarp kıyılardan sonra, birazda cömertçe yemyeşil adalardan serpiştirip, üzerine bolca zeytin, incir ağacı ve limon bahçeleri ekleyin. Sonra parlak mavi gökyüzü ile kızarmış nefis bir gün batımını, büyüleyici bir yıldızlı gece ile karıştırın, sevdiklerinizle birlikte cömertçe servis yapın, afiyet olsun…!

Kiralık Gulet Rotaları

Okuduklarınız size de hoş geliyor mu ? cevabınız evet ise, o zaman bin yıllık mavi yolculuk deneyimleri sonunda bugünkü haline gelmiş, ahşap bir yelkenli yat veya gulet adı verilen teknelerimizle mavi yolculuk tatiline ne dersiniz ? Bu yolculuk sürprizlerle doludur ve Doğa, masmavi deniz, klasik sanatlar ve mitolojik tanımları ile bin yıllık antik kültürler kalbinizde yeni maceralara yelken açacaktır. Harika renkleri ve nefis kokuları henüz saymıyorum bile… Bu çok özel bir tatil ve günlük rutin yasamdan uzakta, daha canlandırıcı ve daha önce geçirmiş olduğunuz diğer tatillere hiç benzemeyen, gerçekten rahatlatıcı daha keyifli bir mavi yol, rüya ve hayat dolu. Güneşli, turkuaz rengi su, gözlerinizin görebileceği kadar sınırsız mavi özgürlük. çevrenizdeki dost insanlarla veya sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz, sadece huzur ve neşe hissedeceğiniz bir hatıra. Bu arada, leziz Akdeniz yemekleri sizlerin damak zevki için hazırlanacaktır, Türk mutfağı dünyanın en iyilerinden biri olduğu için, lezzetli ve egzotik yemeklerin keyfine varacaksınız. Akşamları, mükemmel bir Kapadokya şarabı veya aslan sütü dediğimiz buzlu bir rakı ve unutulmaz güzellikteki doğada sevdiklerinize zaman ayırın ne kadar romantik ve fantezilerinizin ne kadar gelişmiş olduğunu gösterin. Eğer Kız arkadaşınıza evlenme teklif etmek istiyorsanız, Evet cevabını kesinlikle alabileceğiniz en ideal yer teknenin pruvasındaki Bastonun üzerinde Akşam yemeğinden sonra içkinizi yudumlarken, rüzgârı dinleyin ve tüm içtenliğinizle, sevgilinizin gözlerinin içine bakarak sorun, pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz…

Kiralık Gulet Rotaları

Biz denizciler yıllardır bu sularda çalıştığımız için yemek tarifleri konusunda biraz kendimizi geliştirebildik diye düşünüyoruz mavi yolculuk denilen teknede tatil yapan misafirlerimizle beraber bu tarifimizi yüzlerce kez tekrarladık sanırım mavi yolculuk için haftalık kiralık guletler ile her bütçeye uygun misafirlerimiz olmuştur. yatlarda bir hafta boyunca misafir olarak ağırlamış olduğumuz misafirlerimiz ile bir aile olduğumuzu son derece candan davranarak tekne turu esnasında kendilerinin bizim ortamımıza yabancı olduklarını hissettirmeden bir haftanın nasıl bittiğini anlamazlar bile, hatta teknede olduklarını unutabilirler tur dönüşü son gün herkes hüzünlenir artık yol bitmiş ya nasip gelecek yıla ayni böyle bir mavi yolculuk türlüsü yapıp yemek mümkün olur mu ? derken haftalar geçer ve her hafta değişen misafirler ve maalesef sezonun sonuna gelinir.

Kiralık Gulet Rotaları

Biz denizciler genelde yeni yıllara hep umutla bakarız, karamsar olmayı sevmeyiz inanırız her yeni yıl, geçen yılı aratmayacaktır. Bu farkındalık bizi umutlu kılar, yeni sezona aynı tempoda hazırlanırız. Umutlarımız boşa çıkmasın diye dua ederiz, bunun nedeni ise teknede tatil yapmayan binlerce insan var. Yat sayısı ne kadar artarsa artsın mutlaka bunu ilk kez yasayan yeni yüzler oluyor, ilk defa denize çıkmak isteyen misafirlerimizin sayısı hızla artıyor ve bu durum yapılan yatlar ile mavi yolculuğu seçen yeni tatilcilerin orantısını dengeliyor. Örneğin yerli turist sayısını beş yıl öncesiyle kıyaslarsak yüzde yüz artış görebiliriz. Bundan dolayıdır ki yat sahiplerimiz her yıla yeni umutlarla başlıyor.
Sadece burada belirtme gereği duyduğumuz, bazı yat sahipleri yılarca bu işten ekmek yedikleri halde kendilerini geliştirememiş yatları atıl vaziyette duruyor ve hala direnmeye çalışıyorlar artık bunlara bir son vermenin zamanı geldi ve geçiyor. Yatlar fakir insanı sevmez yatların teknik donanım malzemeleri gerçekten çok pahalıdır, ucuz müşteri taşıyıp ithal malı pahalı donanımları yatlarına koyamadıkları için durumları içler acısıdır. Biz denizciler olarak kendilerine tavsiyemiz, buldukları en uygun fiyata yatlarına bakabilecek kişilere devredip onları atıl vaziyetlerinden kurtarıp yeniledikten sonra tekrar ilk günkü gibi diri halde yeni sezonlarına devam etmeleri en doğrusu olur,
bazen sahil kordonunda gezerken bakımsız kiralık guletler arkasından geçiyoruz ve çok bariz anlaşılır şekilde bakıma ihtiyacı olduğu gözle görülmektedir. artık hangi çağdayız bunların ortadan kalkması lazım nasıl bu kadar ağır kokan bakımsız yatlara yolcu bindirip mavi yolculuk yaptıklarını söyleyenler ve bu işten nasıl para kazandıklarını bilemiyoruz…!

Kiralık Gulet Rotaları

Eski bir kaptan yıllardır denizde çalışmış ve kendini mükemmel denizci olarak gören biri bize başından geçen olayı anlatırken, bundan 6 yıl önce Fethiye limanından bir Türk müşteri aldım ve Göcek ölüdeniz Fethiye olarak bir hafta yatımı mavi yolculuk için kiraladılar. Ben mal sahibi olarak kaptanlık yapıyordum diyordu. İlk gün öğle yemeğinde misafirlerle oturuyorlarmış ve ekmek sepetinden çıkan mutfak böceğini görmüşler bizler o böceklere kakalak deriz, Misafirler yemek yemeyip masadan kalkmışlar ve biz bu tura devam edemeyeceğiz demişler. Lütfen bizi yata bindiğimiz yere geri götürün demişler, bir mutfak böceği yüzünden bir haftalık turu iptal etmişler diyor ve birde utanmadan paralarını geri istiyorlar diye sitem ediyordu, iste bu mantık değişmedikçe ve bu gibi yat sahipleri mavi yolculuk yapmaya devam ettikçe halimizi siz düşünün. Yat kiralamak isteyenlere tavsiyemiz bu işi bilen ve güven duydukları bir Firmadan mavi yolculuk için yat kiralamaları ve çok ucuz fiyatlarda olan yatlardan kaçınmalılar.

Bir müşterinin yaşamış olduğu mavi yolculuk deneyimi 

2010 yılı 18 temmuzda yanlışlıkla bir mavi tur müşterisi bize e mail atmış, Yatı kiraya veren acentesine şikayetlerini dile getiriyordu, sayın ilgili, umarım keyfiniz yerinde, işleriniz yolundadır diye başlıyor.
Geçen hafta bildiğiniz gibi gulet kiralama ile turumuzdan döndük. Yurtdışında olduğum için turla ilgili görüşlerimi sizinle bugün paylaşabiliyorum. Öncelikle Kaptan Bey ve yardımcısı son derece iyi, efendi ve işini bilen insanlardı. Hatta arkadaşlarla bu kaptanın böyle bir teknede kaptanlık yapıyor olması çok yazık dedik çünkü maalesef tekneden hiç memnun kalmadık. Son derece eski bir tekneydi. Biliyorsunuz biri çocuk olmak üzere 5 kişi kaldık ama yer sorunu hiç yaşamadık. Yaşadığımız sorun teknenin bakımsızlığından kaynaklanan sorunlardı. Örneğin buzdolabı doğru dürüst çalışmıyordu. Getirdiğimiz sebzeler bozuldu. Doğru düzgün soğuk bir su içemedik. Denizden her çıkışta duşu dakikalarca sallıyorduk ki su gelsin duş yapabilelim diye. Biliyorsunuz bu turu eşime sürpriz düzenledim ama eşim ve arkadaşlarım daha önce bir kaç kere mavi yolculuk deneyimi yaşamışlar teknenin bu halini görünce şaşırdılar. Hep soğuk suyla duş aldık çünkü jeneratör doğru dürüst çalıştırılmadı. Bu arada Kelebekle Vadisi’ne gittiğimiz gün mazotun içine su katıldığı için denizde kaldık. Biz tekneyi kiralarken mazot parası ödeniyor, o halde benim aklıma niye kaptan düzgün bir yerden mazot almıyor. Bu durum tolere edilecek bir durum değil çünkü o gün fırtına vardı ve açık denizin ortasında da kalabilirdik. Kaptan motorda tekrar sorun olursa eşime ve arkadaşlarıma yelken konusunda kendisine yardımcı olabilirler mi diye sordu. Tüm bunları göz önünde tuttuğumuzda açıkçası ben hayal kırıklığına uğradım. Bu teknenin lüks değil standart ın bile altı bir grupta olması gerekir ve ödenen bedelin çok altında bir tekneydi diye sitem ediyordu. Bizimle alakası olmayan bir tekne ile mavi tura çıkmışlar. Gerçekten yazık bu insanlar yılın 12 ay çalışıp yatlarda bir hafta tatil yapma hevesiyle gelip eşine ve arkadaşlarına sürpriz yapayım derken utanç verici durumlarla karşılaştıklarında mahcup olmuş yani tek kelimeyle parasıyla rezil olmuşlardır, gerçekten çok yazık…!

Bizler yukarıdaki şikayetin çok sayılarda olduğunu biliyoruz ve size tavsiyemiz kim olduğunu bilmediğiniz detaylı resimlerini görmediğiniz ve geçerli bir kontrat yapamadığınız kişilerden kiralık gulet ile tatilinizi kendinize zehir etmeyin diyor, iyi ve huzurlu bir haftalık yat tatili geçirmenizi diliyoruz.

Kiralık Gulet Rotaları